Лого Gear Shout

Травматична зброя: про що слід знати перед її покупкою

traumatic-revolver

Серед усіх засобів, які громадянин може легально купити для самозахисту, травматичні пістолети та револьвери, тобто спецпристрої для стрільби гумовими кулями, мають найбільшу ефективність. Використовувати боєприпаси нелетальної дії можуть також мисливські рушниці (помповики – найкращий варіант гладкостволу для самооборони), проте вони, в силу своїх габаритів, а також законодавчих обмежень, підходять виключно для оборони будинку. Перевозити рушницю, наприклад в автомобілі, можна тільки в розрядженому стані, що робить її безкорисною при раптовому нападі.

Як і будь-який інший засіб самозахисту, травматична зброя має низку особливостей, які безпосередньо впливають на її ефективність. Їх ми й розберемо далі.

Про ефективність травматичної зброї

Це питання слід розглядати як з погляду характеристик уражаючого елемента нелетального боєприпасу, так і особливостей зброї.

Характеристики гумової кулі

Є кілька факторів, які мають ключовий вплив на шкоду, яку вона здатна завдати:

  1. Вага кулі. Вона становить від 0,6 г (у калібрі 9 мм PA) до 1,45 г (у калібрі .45 Rubber). Для порівняння, металева куля кал. 9x18 мм ПМ важить 6,1 г.
  2. Матеріал, з якого вона виготовлена.
  3. Форма.
  4. Калібр.
  5. Початкова швидкість.

Гумова куля має круглу форму, яка максимально сприяє втраті кінетичної енергії. Вона має вкрай низьку вагу і випускається з гладкого ствола спецпристрою. Спільно це дає їй більш ніж скромні балістичні характеристики. Максимальна дальність ефективної стрільби, що декларується, становить 10 м, але в реальних умовах вона ще менша. Зупиняюча дія гумової кулі практично відсутня, і головний її вплив полягає в нанесенні пошкоджень, що викликають сильний біль.

Через свою вагу, куля відчутно втрачає кінетичну енергію при контакті навіть з легким одягом, а щільні речі, дублянка або теплий пуховик знижують її до мізерних значень. Взагалі, дати точну оцінку ефективності стрільби гумовими кулями досить складно, бо вона залежить від багатьох факторів: типу використовуваних боєприпасів, дистанції застосування, одягу нападника, його психоемоційного стану і чи знаходиться він у стані сп'яніння (яке підвищує больовий поріг), а також від того, куди саме і скільки разів потрапив стрілець. Однозначно знадобиться кілька пострілів, вони мають бути швидкими та бажано в одну зону тіла.

Висока швидкість і відносно невеликий розмір уражаючого елемента, наділяють його певною пробивною здатністю. Проникні поранення, отримані з травмату, не найбільша рідкість, проте глибина проникнення гумової кульки при стрільбі із законодавчо дозволеної дистанції (більше 3,5 метрів від цілі) невелика, і травми внутрішніх органів, як правило, виключаються. Зниженню ймовірності проникаючих поранень сприяє і те, що куля (через свій склад) при попаданні сильно деформується, збільшує пляму контакту з ціллю. Таким чином знижується тиск на квадратний мм площі, а значить і пробивна здатність.

Виходячи з усіх вищезгаданих особливостей, законодавчо, крім дистанції застосування, позначені і зони тіла, по яких стрільба заборонена – це голова, шия та пах. Щодо жінок, до цього переліку додаються груди.

На що впливає діаметр кулі

Важливо відзначити основну відмінність в уражаючих властивостях куль різних калібрів травматичної зброї – 9 мм PA та .45 Rubber.

Куля 9 мм PA має менший діаметр, і тому більшу пробивну здатність, що робить травмати в даному калібрі більш ефективними взимку. Однак водночас з цим зростає і ймовірність нанесення проникаючих поранень при стрільбі по легко одягнених цілях, наприклад, у теплу пору року.

Уражаючий елемент .45 Rubber через більший діаметр рідше завдає проникаючих поранень, проте взимку це означає і меншу ефективність проти добре одягненого нападника.

Які бувають травмати

Існують 2 принципово різні конструкції – пістолети та револьвери. У кожного виду є сильні та слабкі сторони.

traumatic-pistol

Травматичні пістолети

Найпоширеніший вид травматичної зброї в Україні. Їх головна перевага – ємний магазин (у найбільш поширених моделей – 15-16 набоїв) та можливість моментальної перезарядки за рахунок швидкої зміни магазину та наявності затворної затримки. Важливо пам'ятати, що зупинити зловмисника одним пострілом із травмату вам навряд чи вдасться. Слід брати до уваги і те, що в стресовій ситуації можливо промахнутися навіть із відносно невеликої відстані, та й нападник може бути не один.

Істотних мінусів у травматичного пістолета два:

  1. Його заборонено носити з патроном у патроннику. Це означає, що перед початком стрільби вам доведеться витратити час на те щоб пересмикнути затвор. Крім того, для цього потрібно 2 руки (хоча зрідка можна зустріти кобури, які допомагають вирішити це питання), що також не ідеальний варіант, адже це може бути незручно, або якщо одна рука у вас вже була травмована перед нападом.
  2. Напівавтоматична перезарядка передбачає збільшення складності конструкції та піднімає планку вимог до обслуговування зброї. Рівний за якістю револьвер завжди виграє у пістолета за рахунок своєї механічної простоти. Крім того, відмовити може не лише зброя, а й боєприпас. У разі осічки потрібно пересмикнути затвор травматичного пістолета, на що знову-таки знадобиться час і дві руки. Також власнику необхідно стежити за станом пружини магазину та регулярно його розряджати. Відсутність уваги до цього моменту загрожує проблемою з подачею боєприпасів.

Травматичні револьвери

Більш невибагливий та надійний представник “гумострілів”. В силу конструкції завжди готовий до стрільби, достатньо лише зняти його із запобіжника. З револьвером легко управлятися однією рукою, а у разі осічки достатньо ще раз натиснути на спусковий гачок, і тим самим провернути барабан. Револьвер може лежати роками у сейфі і будь-якої хвилини бути готовим до застосування. Багато хто також є шанувальниками револьверів за їх естетичні якості.

Однак вони мають дуже важливий недолік – місткість магазину. Найчастіше він не перевищує 6 набоїв. Якщо розглядати бойові револьвери, такої ємності барабана часто достатньо, тому що зловмисника можна гарантовано зупинити одним, рідше двома точними пострілами. У разі "гумострілів", 6 набоїв легко можуть стати тим критичним мінімумом, при якому кожен промах критичний. Якщо нападників двоє, ситуація приймає дуже поганий оборот. Крім того, швидкість перезарядки револьвера набагато нижча, ніж пістолета.

Про калібри травматів

Травматична зброя в калібрі .45 Rubber менш поширена, коштує дорожче за такі ж моделі, але в калібрі 9 мм PA. Крім того, у ряді випадків травмат у кал. 45 Rubber має значно меншу ємність магазину. Наприклад, боєзапас спецпристрою Форт 17Р у кал. 9 мм PA становить 16 набоїв, а в модифікації під .45 Rubber – лише 8. Важливо також відзначити меншу поширеність набоїв .45 Rubber, а також їх більш високу ціну, що важливо брати до уваги з огляду на необхідність регулярних тренувальних стрільб. Про різницю в уражаючих властивостях кулі меншого і більшого діаметра вже було сказано вище.

Форм-фактор "гумострілів"

Спецпристрої для стрільби гумовими кулями випускаються в різному розмірі, починаючи від невеликих моделей (субкомпактів), що ідеально лягають у невелику долоню і зручні для перенесення на тілі або в невеликій сумці, і закінчуючи повнорозмірними зразками.

Головна перевага субкомпактів у зручності їхнього повсякденного носіння. Але в той же час у таких спецпристроїв відносно низький боєзапас (як правило, не більше 7 набоїв), крім того, деякі моделі позбавлені стандартного прапорцевого запобіжника (в них виробником збільшено необхідне зусилля на спусковому гачку на початку його ходу), що підходить не кожному . Приклади таких моделей: Форт 9Р, ПСМ-Р.

Повнорозмірні зразки – інша крайня точка модельного ряду. Це великі спецпристрої, які добре лягають у велику долоню і мають найбільший боєзапас (до 17 набоїв). У той же час вони мають велику вагу і не підходять для прихованого носіння. Приклад: Форт 19Р.

Травмати у стандартному форм-факторі займають проміжне положення між двома розглянутими різновидами. Вони підходять для прихованого носіння, не такі ергономічні, як субкомпакти, але мають звичний запобіжник і пристойну ємність магазину. Найбільш відомі представники – Форт 12Р, Форт 17Р.

Які бувають спецпристрої виходячи з їх походження

Існує 2 варіанти:

  1. Конверсія з бойової зброї. Нарізні пістолети та револьвери допрацьовуються згідно з криміналістичними вимогами, головна з яких – заміна нарізного ствола на гладкий, меншого діаметра. Це виключає можливість стрільби бойовими набоями, бо тверда куля, на відміну від еластичної, не пройде по такому стволу, бо не здатна при пострілі змінити свій діаметр поперечного перерізу. Приклади конверсії – моделі ПМР (на основі пістолета Макарова), ПСМ-Р (на основі ПСМ), РНР-УОС (конверсія револьвера системи Нагана).
  2. Травматична зброя створюється з "нуля". Часто лінійка травматів має бойові аналоги, на основі яких вона і розробляється. Як приклад – спецпристрої Форт, які з'являлися на ринку невдовзі після випуску їхніх бойових аналогів.

Великий плюс конверсійних моделей у тому, що основа для травмату створювалася як бойова зброя для потреб армії та правоохоронних органів, із масою суворих вимог до неї, що виявляється у підвищеній надійності цих зразків. Крім того, багатьом приємно мати зброю зі славною бойовою історією, хай і з доробками. Головний мінус таких зразків – на сьогоднішній день їхня конструкція морально застаріла. На відміну від конверсійних моделей, багатьом травматам, створеним з “нуля”, притаманні характеристики сучасної короткоствольної бойової зброї – легка вага (завдяки використанню полімерних рамок), значний боєзапас, відмінна ергономіка.

Хто може купити травматичну зброю

На сьогоднішній день існують досить суворі обмеження щодо її покупки. Зокрема, вік громадянина має досягти 21 року, а також необхідна його належність щонайменше до однієї з наступних категорій громадян:

  • депутати Верховної Ради;
  • журналісти;
  • учасники формувань з охорони громадського порядку та держкордону;
  • держслужбовці;
  • співробітники правоохоронних органів, суду та прокуратури, а також їхні родичі (тільки близькі);
  • військовослужбовці контрактної служби.

На закінчення

Травматична зброя – найбільш ефективний засіб самозахисту і його власник повинен чітко усвідомлювати, що вона здатна завдавати серйозних травм, в окремих випадках проникаючих поранень, а при недотриманні правил її застосування може вбити людину, що несе всю повноту юридичних ризиків для її власника. Володар травмату, як і будь-якої іншої зброї, повинен унеможливлювати його потрапляння до рук непідготовлених людей, тим більше дітей. Важливо також вміти адекватно оцінювати виникаючі загрози і мати не один засіб самозахисту. Запобігти злочинним намірам нападника і при цьому завдати йому мінімальних пошкоджень – ось ваша мета. Така навичка допоможе вийти живим і здоровим із багатьох небезпечних ситуацій, і що також важливо, залишитися після цього на волі.

Подписывайтесь на наш Telegram и Facebook

Смотрите также